Jak zrobić ocet balsamiczny? Super przepis + właściwości. Sprawdź!

message
No comments
star
Total Rating: 0

Niepowtarzalny smak oraz aromat, niesamowicie głęboka kolorystyka i gęstość, to cechy, które charakteryzują ocet balsamiczny. Już w średniowieczu ocet balsamiczny był wyjątkowo ceniony, określany wówczas jako „czarne złoto". Przetrwał do dziś nie tylko jako przyprawa, ale jako nieodłączny element potraw, dań i deserów w naszej kuchni. Idealnie smakuje z szynką parmeńską, sprawdzi się również do serów oraz jako baza wielu sosów i marynat.

Historia octu balsamicznego

Ocet balsamiczny swoja popularność zyskał we Włoszech. W okolicach Modeny oraz Reggio Emilia produkowany jest tradycyjny ocet balsamiczny, który nosi nazwę Aceto Balsamico Tradizionale. Ocet ten jest bardzo gęsty i idealnie nadaje się do różnych potraw.

Włosi do tworzenia swojego tradycyjnego octu wykorzystują moszcz winogronowy czerwony Labrusco oraz biały-Trebbiano. Są to wyjątkowo strzeżone odmiany winogron zapewniające wysoką jakość octu balsamicznego, które zapewniają pełnię smaku oraz walory zdrowotne. Zaletą tego produktu jest również brak sztucznych barwników i konserwantów.

Dlaczego ocet balsamiczny jest tak wyjątkowy?

Jak zrobić ocet balsamiczny - etap rozlewania octu

Pierwsze wzmianki dotyczące octu balsamicznego rozpoczynają się już w XI wieku, kiedy to produkt octowy wykorzystywany był jako lekarstwo na mnóstwo dolegliwości oraz schorzeń. Jak wykazano ocet balsamiczny, ma właściwości zdrowotne i prozdrowotne. Wspomaga procesy trawienne oraz funkcję jelit. Pacjentom pijącym ocet balsamiczny obniżało się znacznie stężenie cholesterolu a cukrzykom poziom cukru, jednocześnie ocet dostarczał ich organizmom podstawowych minerałów takich jak fosfor, magnez i potas. Tradycyjny ocet balsamiczny, powstały z naturalnych składników usuwa w duże mierze toksyny z organizmu, czyli w pewnym stopniu działa jako naturalny antybiotyk przeciwko bakteriom.

Badania naukowe na temat octu balsamicznego wciąż trwają. W dzisiejszych czasach wielu naukowców dyskutuje nad rzetelnością działania zdrowotnego octu oraz doszukuje się nowych kierunków rozwoju.

Pismo naukowe „Journal of Nutritional Science and Vitaminology” wykazało, iż polifenole, które zawierają w sobie ocet balsamiczny, normują poziom cholesterolu i trójglicerydów. Dodatkowo hamują utlenianie się cholesterolu LDL, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Ponadto znani naukowcy z Arizona State University w „Medscape General Medicine” opisują zjawisko normalizacji poziomu ciśnienia skurczowego krwi, dzięki działaniu octu balsamicznemu nawet o 20mmHg.

Ocet balsamiczny, czyli pełne źródło minerałów:

Jak już wiemy ocet balsamiczny to źródło wielu zdrowotnych właściwości. Niewiele jednak osób wie, iż ocet balsamiczny zawiera w sobie minerały takie jak: fosfor, potas i magnez.

 • Potas będący niezbędnym pierwiastkiem do codziennego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i krwionośnego zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych oraz zaburzeń pracy mięśnia sercowego.

 • Fosfor natomiast odpowiedzialny jest za prawidłową budowę kości, ale również za bezbłędną pracę układu nerwowego poprzez ochronę osłonek mielinowych. Dzięki odpowiedniej ilości tego elementu możemy walczyć ze schorzeniami demielinizacjami układu nerwowego.

 • Magnez jest głównym regulatorem napięcia mięśniowego. Wspomaga pracę układu nerwowego i trawienie łuszczy i białek.

Jak rozpoznać dobry ocet balsamiczny?

Pełnowartościowy produkt, jakim jest ocet balsamiczny, musi mieścić się w pewnych kryteriach jakości. Prawdziwy ocet powstaje w procesie paruletniego leżakowania w specjalnie przygotowanych do tego drewnianych beczkach. Tradycyjny ocet balsamiczny Aceto Balsamico przetrzymywany jest w kilku rodzajach drewna, jakimi są: kasztan, dąb, wiśnia, morwa oraz jałowiec. Każdy poszczególny rodzaj dodaje octowi ogrom walorów smakowych, jak i wygląd. Beczka z kasztanowca, jako bazowa beczka, nadaje mu kolor oraz łagodny smak. Wspomaga również proces zakwaszenia produktu. Beczki z dębu oraz wiśni są idealnymi kompanami do tworzenia mocy smaku produktu, nadając octowi delikatnie słodko kwaśny smak. Natomiast beczka z jałowca, dzięki swojej wyrazistości nadaje mocny aromat żywicy.

Oceto balsamico nie samym beczkom zawdzięcza swoją wyjątkowość. Specjalnie wyselekcjonowane winogrona odmiany czerwonej, zwane Lambrusco zakwaszają ocet, przez co idealnie dopełniają jego smak.

Cierpliwość się opłaca, czyli jak samemu przygotować ocet balsamiczny?

Ocet balsamiczny można przygotować w domu z winogron, a także z jabłek. Domowy produkt jest równie wartościowy i zdrowy jak ten wytwarzany moszczu winogronowego. Potrzebujesz do tego garstkę składników, często goszczących na co dzień w kuchni. Wykonanie jest bardzo proste i bez większych problemów otrzymasz cudowny produkt octowy. Trzeba pamiętać, iż jest to proces długotrwały, potrzebuje dużo cierpliwości, ale jego smak nadrobi spędzony czas nad przygotowaniem. Już picie pół łyżeczki dziennie octu zapewnia nam poprawę metabolizmu, przemianę materii, wesprze również rozkładanie tłuszczów organizmie.

Przepis na ocet z winogron:

SKŁADNIKI:

 • 1 kg winogron
 • 25 g cukru trzcinowego lub białego
 • 500 ml wody przegotowanej

PRZYBORY:

 • duży słoik około3 litr
 • duża miska
 • talerz
 • ścierka, gumka
 • butelki do rozlewania gotowego octu

PRZYGOTOWANIE:

Odmierzamy 25g cukru i go rozpuszczamy w 500ml wody. Następnie usuwamy liście i gałęzie z winogrona, które kolejno lądują do słoika. Produkty możemy zgnieść lub zmiażdżyć. Zalewamy owoce wodą z cukrem i mieszamy, aby żaden owoc nie wypływał poza obszar wody, dociskamy talerzem (zapewnia to bezpieczeństwo przed pleśnią). Tak przygotowany roztwór przykrywamy dokładnie ścierką i zabezpieczamy gumką. Powstały twór odstawiamy w ciepłe miejsce na około 7-14 dni, zależnie od zmętnienia mieszaniny. W tym czasie wytworzenie bakterii octowych zapewnia nam powstanie kwasu octowego- czyli naszego octu. Gdy przyszły ocet zaczyna mętnieć oraz ładnie pachnieć, musimy natychmiast oddzielić owoce od wody. Gotowy ocet przelewamy do butelek i odstawiamy najlepiej na kilka miesięcy, aby dojrzał. Im starszy ocet balsamiczny, tym bardziej możemy wyczuć wyrafinowany słodki smak.

Przepis na ocet jabłkowy:

SKŁADNIKI:

 • 1k jabłek, im różnorodniejsze gatunki, tym lepszy ocet
 • 1,5l wody (przegotowanej)
 • 3 łyżki cukru (biały/brązowy/miód)

PRZYBORY

 • duży słoik 3 litr
 • deska do krojenia
 • nóż
 • duża miska
 • ścierka, gumka
 • butelki do gotowego octu

PRZYGOTOWANIE:

ETAP 1:

Owoce myjemy i kroimy w kosteczkę w całości (usuwamy tylko ogonki). Następnie wrzucamy jabłka do słoika. W osobnej misce rozpuszczamy 2 łyżki cukru i zalewamy 1,5 litrami przegotowanej, letniej wody. Produkty możemy zgnieść lub zmiażdżyć. Wodą z cukrem zalewamy owoce i mieszamy, aby żaden owoc nie wypływał poza obszar wody. Tak przygotowany roztwór przykrywamy dokładnie ścierką i zabezpieczamy gumką, odstawiamy w ciemne miejsce.

ETAP 2:

Przez pierwsze 7 dni 1/2 razy dziennie mieszamy octem, jabłka będą się unosić i tworzyć pianę jest to naturalny proces fermentacji alkoholowej. Po tygodniu powinna się utworzyć matka octowa, czyli biała „galaretka”, od tej pory nie mieszamy octu wcale.

ETAP 3

Po 4-6 tygodniach zdejmujemy „matkę” (nasza podpowiedz -możesz wykorzystać ją do stworzenia kolejnego octu), następnie przelewamy ocet przez sitko do butelek.

ETAP 4:

Butelki z octem odstawiamy ponownie w ciemne miejsce na minimum 4 tygodnie, aby ocet dojrzał. Po powyższym czasie ocet powinien być już gotowy. Jeżeli wyczujesz w nim alkohol lub woń o smaku wina odstaw go z powrotem na około 2 tygodnie, aby kwas octowy mógł zakończyć proces fermentacji. Ostateczny smak powinien zawierać słodkie nuty jabłek.

Octy i kremy balsamiczne w sklepie COTECA

Jak zrobić ocet balsamiczny - porady od sklepu coteca

W naszym sklepie znajdziecie bogaty wybór gotowych octów balsamicznych o przeróżnych smakach jak malina, gruszki i wiele innych. Z ogromną rzetelnością wyszukaliśmy pełnowartościowe produkty o dobrym składzie i pysznym smaku. Oczywiście nie spoczywamy na laurach, wciąż na bieżąco analizujmy rynek i wybory klientów, aby nasze produkty były idealne pod każdym względem. Octy, jakie znajdziecie u nas to:

Warto wiedzieć, że potrawy w occie balsamicznym zyskują niezwykle bogaty zapach. Ocet balsamiczny charakteryzuje nie tylko fakt, że jest smaczny, ale również ma zdrowe właściwości. Dlatego warto eksperymentować w kuchni z octem balsamicznym.