Jak parzyć kawę? Najlepsze metody parzenia kawy w 1 miejscu!

message
No comments
star
Total Rating: 0

Aromatyczna parzona kawa... wielu z nas nie wyobraża sobie rozpocząć dnia inaczej niż filiżanką czy kubkiem mocnej, dodającej energii na cały dzień, kawy. Rodzinne spotkania czy ploteczki w gronie znajomych nieodzownie łączą się z przyrządzaniem tego napoju. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie: jak parzyć kawę? Przedstawiając najlepsze i najbardziej popularne metody z całego świata. Każdy będzie w stanie wybrać wśród nich najlepszą dla siebie!

Która kawa do parzenia?

Instrukcję parzenia kawy warto rozpocząć od odpowiedzi na pytanie - czy każdą kawę można parzyć i czy za każdym razem proces przygotowania kawy wygląda tak samo? Otóż nie. To od typu kawy zależy sposób jej parzenia, a także to, czy w ogóle będzie wymagała tego rodzaju obróbki.

Aktualnie, na sklepowych półkach wyróżnić można:

 • kawy w ziarnach;
 • kawy mielone;
 • kawy rozpuszczalne.

Kawy ziarniste przed zaparzeniem wymagają mielenia, dlatego iż występują one w najmniej przetworzonej spośród wszystkich wspomnianych tu postaci - czyli w formie ziaren. W tym przypadku, jednym z etapów w trakcie przygotowania napoju będzie zmielenie ziaren kawy, np. w młynku żarnowym.

Kawy mielone, które nazywane są potocznie także sypanymi, to produkty przygotowane już do zaparzenia. Ich charakterystyczną cechą jest, pozostający na dnie filiżanki czy czajnika - osad - określany popularnie i potocznie jako fusy.

Natomiast dla osób, które cenią sobie oszczędność czasu i łatwość przygotowania napoju najlepszym rozwiązaniem są kawy rozpuszczalne, które nie wymagają już parzenia.

Co jest najważniejsze dla procesu parzenia kawy?

Proces parzenia kawy, jej smak oraz intensywność zależą od wielu czynników. Podstawą jest odpowiedni dobór sposobu przygotowania do rodzaju kawy, którą chce się zaparzyć. Zdarza się, że konkretny rodzaj kawy smakuje zupełnie inaczej zaparzony na różne sposoby (o metodach parzenia kawy więcej dowiecie się w dalszej części artykułu).

Od czego jeszcze zależy smak parzonej kawy?

Jakość kawy

Smakosze kawy z pewnością wiedzą, jak ważna jest jej dobra jakość. Kupując kawę ziarnistą, warto zwrócić uwagę na jej termin przydatności do spożycia oraz datę wypalania. Ziarna kawy posiadają najlepsze walory smakowe do 3 miesięcy od ich wypalenia. Nie oznacza to, że później ziarna nie nadają się już do przygotowania napoju, jednak jego smak i aromat może być nieco mniej intensywny.

O dobrej jakości kawy świadczy także wygląd jej ziaren. Powinny być mniej więcej tej samej wielkości, o regularnym kształcie. Zbyt ciemne (prawie czarne) ziarna mogą sugerować nadmierne wypalanie kawy w celu ukrycia jej mankamentów. Idealne ziarna powinny mieć brązowy kolor i intensywny zapach.

Istnieją 3 stopnie wypalenia kawy:

 • jasny;
 • średni - kawy o niskim i średnim stopniu polecane są do parzenia przy użyciu zaparzacza chemex czy french press;
 • ciemny - idealnie nadaje się do przygotowania w kawiarce.

 Różne stopnie zmielenia kawy

Stopień zmielenia

Najlepszym sposobem dopasowania stopnia zmielenia kawy do własnych preferencji jest zastosowanie metody prób i błędów. Zakłada się jednak powszechnie, iż stopień zmielenia kawy powinien być uzależniony od długości jej zaparzania. Dlatego:

 • kawa powinna być drobno zmielona jeśli ma być przygotowywana w kawiarce, ekspresie ciśnieniowym lub po turecku,
 • grubo zmielona kawa nie będzie kwaśna ani gorzka po zaparzeniu w chemexie lub french pressie.

Najlepszymi urządzeniami do mielenia kawy są różnego typu młynki. Szczegółowe informacje na temat młynków zostały ujęte w artykule: Zobacz, co musisz wiedzieć, wybierając młynek do kawy żarnowy.

Temperatura

Wbrew temu, co wiele osób powszechnie sądzi - do zaparzania kawy nie powinno używać się wrzątku! Optymalną temperaturą wody używanej do parzenia kawy jest 88-95 stopni C. Dlaczego jest to tak bardzo istotne? Bardzo wysoka temperatura powoduje gorycz w kawie, natomiast zbyt niska nie jest w stanie wydobyć z niej wszystkich nut smakowych.

Temperaturę wody można zmierzyć odpowiednim termometrem do mleka lub spożywczym.

Popularne metody parzenia kawy

Każdy smakosz i znawca kawy wie, że proces parzenia kawy to coś więcej niż tylko zalanie zmielonej kawy gorącą wodą. Gorąca, aromatyczna kawa to nie tylko źródło kofeiny, ale także rytuał, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie dnia. Poniżej przedstawimy najbardziej popularne (ale nie jedyne) metody parzenia tego napoju. Być może część z nich jest Wam już znana, a niektóre będą zaskoczeniem.

Kawa po turecku

2 łyżki kawy zalewane wrzątkiem - ku zdziwieniu większości czytelników - nie, nie jest to przepis na kawę po turecku! Popularna i szybka w przygotowaniu kawa potocznie określana mianem "zalewajki" czy "parzonki" niewiele wspólnego ma ze sposobem zaparzania kawy po turecku.

Tygielek do parzenia kawy po turecku

Prawidłowy sposób parzenia tej kawy wymaga użycia tygielka - czyli niewielkiego emaliowanego lub stalowego naczynia. Wsypuje się do niego zmieloną kawę razem z cukrem, w proporcjach:

 •  1 czubata łyżka drobno zmielonej kawy
 •  1 łyżeczka cukru
 •  1 filiżanka wody
 • ewentualnie do smaku: szczypta przypraw takich jak kardamon czy cynamon.

Warto jednak dodać do ekstraktu około pół filiżanki wody więcej, tak aby po odparowaniu wody, zachować właściwą ilość zaparzonego napoju.

Tygielek powinien podgrzewać się na niewielkim ogniu, do momentu aż na powierzchni wody zacznie wytwarzać się pianka. Ważne jest, aby w tym procesie nie dopuścić do wrzenia! Po zdjęciu z ognia, kawę należy odstawić z kuchenki, zaczekać aż pianka zniknie, a następnie ponownie ją podgrzać. Prawidłowy proces parzenia kawy po turecku powinien obejmować 3-krotne podgrzewanie kawy do pojawienia się pianki. Po ostatnim zdjęciu tygielka z kuchenki, piankę należy delikatnie zebrać i umieścić na dnie filiżanki, a potem przelać do niej całą zawartość naczynia.

Jeśli pianka wypłynie na wierzch, a fusy osiądą na dnie filiżanki, oznacza to, iż kawa została przygotowana prawidłowo i można już cieszyć się smakiem świeżo zaparzonego napoju.

Kawa z kawiarki we włoskim stylu

Kawiarka, nazywana inaczej makinetką, to włoski wynalazek, który popularność zyskał już w wielu krajach Europy, w tym także w Polsce. Dużą zaletą użycia kawiarki jest bardzo prosty sposób jej użycia, a także możliwość przygotowania różnego typu kaw (od mieszanek do espresso - ciemno wypalanych po kawy o jasno wypalanych ziarnach).

Jak przygotować kawę w kawiarce? To łatwe! Bardzo drobno zmieloną kawę należy umieścić na sitku (tak aby wypełniała je w całości). Do dolnego pojemnika wlewa się wodę (nie więcej niż do wysokości wentyla odprowadzającego nadmiar ciśnienia). Po zakręceniu, kawiarkę należy umieścić na kuchence na małym ogniu.

Wystarczy około 1 minuty, aby doprowadzić wodę do wrzenia - wtedy zaparzona kawa zaczyna wypływać z górnej części naczynia. Kawiarkę należy wówczas ściągnąć z ognia i odczekać, aż górny zbiornik na kawę wypełni się napojem.

Co jeśli kawa jest zbyt mocna? Również łatwo można temu zaradzić. Wystarczy do filiżanki z kawą dolać odrobinę gorącej wody lub mleka.

Kawiarka z kawą

 O czym należy pamiętać przygotowując kawę z makinetki?

1. Do parzenia tego typu kawy najlepiej używać przefiltrowanej wody, aby uniknąć osadzania się kamienia.

2. Pozostawienie kawiarki za długo na kuchence może sprawić, że kawa nabierze gorzkawego posmaku, przypominającego spaleniznę.

3. Aluminiowa kawiarka nie sprawdzi się na płycie indukcyjnej.

Bardzo ważne jest również, aby nie zapominać o każdorazowym (!) umyciu i osuszeniu kawiarki po przygotowaniu napoju.

Kawa po amerykańsku z ekspresu przelewowego

Któż z nas (choćby z filmów) nie kojarzy dzbanków z kawą serwowaną przez kelnerki w amerykańskich przydrożnych barach? Ekspresy ciśnieniowe cieszą się dużą popularnością także w naszym kraju. Głównie ze względu na:

 • niewielką cenę zakupu;
 • dużą dostępność na rynku
 • łatwość i szybkość przygotowania kawy;
 • możliwość podgrzewania i utrzymywania temperatury kawy nawet przez cały dzień.

Kobieta nalewa kawę z ekspresu

W celu zaparzenia kawy w ekspresie przelewowym, należy umieścić filtr w specjalnym pojemniku, a następnie wsypać zmieloną kawę. Do innego zbiorniczka nalewa się wodę, która, gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, przy pomocy specjalnej rurki wlewa się do zbiornika z kawą. Filtr zatrzymuje fusy, dzięki czemu do dzbanka trafia sam napar gotowy do picia. Cały proces parzenia kawy w ekspresie przelewowym trwa (w zależności od modelu urządzenia) od ok. 10 do ok. 15 minut.

Niewątpliwą zaletą kawy po amerykańsku jest to, iż cały proces jej przygotowania przebiega sam. Nie wymaga ona tak wielu zabiegów i pilnowania jak w przypadku kawy po turecku czy z makinetki. Minusem jednak jest to, że wielokrotnie podgrzewana w ekspresie kawa traci z czasem swoje walory zapachowe i smakowe, a niektóre elementy ekspresu mogą być dość trudne w utrzymaniu czystości (np. rurki doprowadzające mleko w ekspresach wyposażonych w funkcje spieniania mleka).

Tradycyjne espresso z ekspresu ciśnieniowego

Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym jest znacznie bardziej skomplikowane niż w ekspresie przelewowym. Ziarna kawy, która ma zostać zaparzona w ekspresie tego typu powinny być zmielone bardzo drobno. Porcja niezbędna do przygotowania jednego espresso to ok 8-10g kawy.

Ekspres ciśnieniowy

Zmieloną kawę wsypuje się do sitka kolby i ubija tamperem. Gdy woda w bojlerze osiąga temperaturę 90 stopni, rozpoczyna się proces parzenia kawy. Gorąca woda przepływa przez kolbę i w ten sposób przebiega parzenie kawy.

Co jeśli kawa z ekspresu płynie zbyt wolno? Wystarczy, że użyjesz następnym razem bardziej grubo zmielonych ziaren. Jeśli z kolei kawa za szybko przepływa przez urządzenie - warto zmielić ją nieco drobniej, tak aby zdążyła nabrać smaku i aromatu w procesie ekstrakcji.

Tradycyjne espresso, przygotowywane w ekspresie ciśnieniowym jest podstawą wielu popularnych delikatnych kaw - takich jak cappuccino czy latte.

French Press - czyli tłokowy zaparzacz

Mimo dość obco brzmiącej nazwy, French Press jest urządzeniem bardzo łatwym i nieskomplikowanym w użyciu. Jest to po prostu cylindryczny dzbanek, wewnątrz którego umieszczony jest tłok z sitkiem.

Aby zaparzyć kawę we French Pressie wystarczy do sitka nasypać kawy i zalać pojemnik gorącą wodą do poziomu zmielonej kawy. Następnie odczekać około 30 sekund do wrzenia kawy oraz dolać odpowiednio większą ilość wody. Gdy napój będzie już gotowy, wystarczy nałożyć pokrywę dzbanka i jednostajnym ruchem docisnąć tłok, aby odseparować fusy od wywaru.

Kawa z zaparzacza French Press

Co jest ważne podczas przygotowania kawy we French Pressie?

Przede wszystkim istotny jest stopień zmielenia kawy - ziarna nie mogą być nazbyt drobno zmielone, gdyż mogłyby zatkać sitko. W tym przypadku lepsze będą grubo mielone kawy.

Warto pamiętać również o tym, iż kawa nie powinna pozostawać zbyt długo w dzbanku, gdyż może nabierać cierpkiego, gorzkiego posmaku.

Aeropress - inaczej ręczny ekspress

Stosunkowo mniej znanym sposobem na to jak zaparzyć kawę jest wykorzystanie do tego celu Aeropressu. Przygotowanie porcji kawy przy pomocy tego urządzenia jest bardzo szybkie. Uprzednio jednak należy przegotować wodę w zwykłym czajniku i odczekać aż jej temperatura osiągnie około 85 stopni C. W tubie Aeropressu należy umieścić około 15 g drobno zmielonych ziaren kawy, po czym zalać je gorącą wodą i odczekać około 30 sekund. Następnie (tak jak w przypadku French Pressu) można dolać więcej wody (do pełna) i ponownie odczekać około 30 sekund. Po tym czasie - kawa jest już zaparzona. Aeropress należy postawić na filiżance (lub kubku) i delikatnie "wycisnąć" zaparzony w nim napój.

Kawa z ekspressu ręcznego

Tego typu sposób kawy najlepiej sprawdza się w przypadku parzenia kawy dla niewielkiej liczby osób. Na większych spotkaniach, osobne zaparzanie każdej filiżanki mógłby być nieco uciążliwy.

Chemex

Innym sposobem parzenia kawy jest skorzystanie z urządzenia nazywanego Chemex. Specjalnego naczynie wyglądem przypomina wazon, a jego użycie na początku może wymagać nieco treningów. Jednak warto! Kawa parzona w Chemex'ie ma delikatny smak i intensywny aromat.

W tym przypadku warto wykorzystać kawę grubo mieloną, którą wsypuje się do filtra umieszczonego w górnej części naczynia. Temperatura wody, którą zalewa się kawę powinna wynosić około 95 stopni C i powinno się ją wlewać okrężnymi ruchami - od środka naczynia. Wodę należy wlewać aż do poziomu, w którym całkowicie zakrywa zmielone ziarna.

Gdy woda całkowicie przeleje się przez filtr z kawą, czynność należy powtórzyć, aż do uzyskania odpowiedniej ilości napoju. Po zakończonym procesie można wyjąć filtr i rozlać przygotowaną kawę do filiżanek.

Co jest najważniejsze dla tej metody parzenia kawy?

Przede wszystkim - czas. Parzenie kawy przy użyciu Chemex'u powinno trwać około 3,5-4,5 minuty, tak aby gorąca woda powoli przenikała przez zmielona ziarna i filtr. Warto poćwiczyć, tak aby uzyskać odpowiedni stopień zmielenia ziaren, dzięki któremu z kawy wydobędzie się to, co najlepsze.

 Kawa z Chemex-u

Sposoby parzenia kawy - wiesz już wszystko

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy najbardziej popularne sposoby parzenia kawy, które powinien znać każdy smakosz tego napoju. Oczywiście na rynku dostępne są jeszcze inne urządzenia i metody, które mają zapewnić jak najlepszy smak oraz wydobywać głębie aromatu z kawy.

Warto nieco poeksperymentować i porównać opisane powyżej metody. Może się okazać, że pita codziennie kawa, zyska nagle nowy wymiar oraz zupełnie inny smak. A jej przygotowanie stanie się miłym rytuałem, który warto będzie wpisać w swój plan dnia.

Idealne  produkty od COTECA do parzenia kawy: